8250-683K-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 68MH 24MA 410 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
8250-683K-RC PDF
Type Description
Series:8250
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:68 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):24 mA
Current - Saturation (Isat):4mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):410Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 79kHz
Frequency - Self Resonant:350kHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:79 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)