IM10RFCLBH102J12
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1MH 145MA 24 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IM10RFCLBH102J12 PDF
Type Description
Series:IM-10RFCL-12
Package:-
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:1 mH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):145 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):24Ohm Max
Q @ Freq:75 @ 500kHz
Frequency - Self Resonant:1.9MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:500 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.310" Dia x 0.900" L (7.87mm x 22.86mm)