
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMC-0402-01 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | - |
| Inductance: | 6.2 nH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 760 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 83mOhm Max |
| Q @ Freq: | 23 @ 250MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 5.8GHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 250 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10000 | ||
| 30000 | ||
| 50000 |
Current price of IMC0402ER6N2K01 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 27UH 1.48A 179 MOHM TH
FIXED IND 150UH 140MA 6.432 MOHM
FIXED IND 1MH 2.4A 235 MOHM TH
XTAL OSC VCXO 15.3600MHZ LVDS
MEMS OSC XO 33.3333MHZ LVCMOS LV
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
FIXED IND 6.2NH 760MA 83 MOHM