IMS5SWDER681K65
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 680UH 168MA 11.8 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IMS5SWDER681K65 PDF
Type Description
Series:IMS-5SWD-65
Package:-
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:680 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):168 mA
Current - Saturation (Isat):50mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):11.8Ohm Max
Q @ Freq:60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:4.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)