3094-562FS
Description
FIXED IND 5.6UH 160MA 1.8 OHM
DataSheet
3094-562FS PDF
Type Description
Series:3094
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:5.6 µH
Tolerance:±1%
Current Rating (Amps):160 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.8Ohm Max
Q @ Freq:65 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:40MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.163" L x 0.133" W (4.14mm x 3.38mm)
Height - Seated (Max):0.140" (3.56mm)