
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2890 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Molded |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 100 µH |
| Tolerance: | ±1% |
| Current Rating (Amps): | 279 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 2.5Ohm Max |
| Q @ Freq: | 75 @ 2.5MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 12MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 2.5 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.280" Dia x 0.900" L (7.11mm x 22.86mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 800 |
Current price of 2890-42F is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1.8UH 1.18A 290 MOHM
FIXED IND 2.2UH 3.5A 40 MOHM TH
FIXED IND 150UH 56MA 16 OHM SMD
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
FIXED IND 100UH 279MA 2.5 OHM TH