
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2512 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 1.8 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 1.18 A |
| Current - Saturation (Isat): | 890mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 290mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2-SMD, J-Lead |
| Supplier Device Package: | 2-SMD |
| Size / Dimension: | 0.245" L x 0.095" W (6.22mm x 2.41mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.110" (2.79mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of 2512-182K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 2.2UH 3.5A 40 MOHM TH
FIXED IND 150UH 56MA 16 OHM SMD
FIXED IND 1MH 800MA 844 MOHM TH
FIXED IND 1.8UH 1.18A 290 MOHM
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.25 1=100
RECP ASSY