DC1050-184K
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 180UH 5.1A 72 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DC1050-184K PDF
Type Description
Series:DC1050
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:180 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):5.1 A
Current - Saturation (Isat):6.5A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):72mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.180" Dia (29.98mm)
Height - Seated (Max):0.840" (21.34mm)