RCH110NP-471K
Description
FIXED IND 470UH 780MA 710 MOHM
DataSheet
RCH110NP-471K PDF
Type Description
Series:RCH-110
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Ferrite
Inductance:470 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):780 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):710mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:2.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)