
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1008CS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ceramic |
| Inductance: | 12 nH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 1 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 90mOhm |
| Q @ Freq: | 50 @ 500MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 3.3GHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 50 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1008 (2520 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1008 |
| Size / Dimension: | 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.080" (2.03mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 1008CS-120EKTS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 270NH 975MA 160 MOHM
FIXED IND 8.2UH 410MA 600 MOHM
FIXED IND 10UH 7.6A 23 MOHM SMD
CRYSTAL 3.579545MHZ 18PF SMD
FIXED IND 12NH 1A 90 MOHM SMD
CRYSTAL 24.5760MHZ 20PF
RTD-75-M-00