
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RCH8011 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 390 µH |
| Tolerance: | ±15% |
| Current Rating (Amps): | 780 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 700mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 710mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 100°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder (Open) |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.307" Dia (7.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.425" (10.80mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of RCH8011NP-391L is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 560NH 545MA 500 MOHM
FIXED IND 1MH 160MA 12.97 OHM
FIXED IND 2.7UH 193MA 1.2 OHM TH
CAP CER 0.033UF 63V X7R 0805
CAP CER 820PF 3KV C0G/NP0 1825
CONN SOCKET 16-18AWG TIN
FIXED IND 390UH 780MA 710 MOHM