IHB2EB182K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.8MH 800MA 1.39 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IHB2EB182K PDF
Type Description
Series:IHB
Package:-
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:1.8 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):800 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.39Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.825" Dia (20.96mm)
Height - Seated (Max):0.840" (21.34mm)