IR02RU3R3K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.3UH 270MA 850 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IR02RU3R3K PDF
Type Description
Series:IR
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):270 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):850mOhm Max
Q @ Freq:45 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:90MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.120" Dia x 0.260" L (3.02mm x 6.60mm)