1641-183J
Description
FIXED IND 18UH 305MA 890 MOHM TH
DataSheet
1641-183J PDF
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:18 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):305 mA
Current - Saturation (Isat):235mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):890mOhm Max
Q @ Freq:45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:45MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)