0603-39NK
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 39NH 600MA 250 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
0603-39NK PDF
Type Description
Series:603
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:39 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):250mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:2.2GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)