
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMS-5WD-40 |
| Package: | - |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | - |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 1.5 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 1.42 A |
| Current - Saturation (Isat): | 1.42A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 160mOhm Max |
| Q @ Freq: | 41 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 108MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of IMS05WDBH1R5J40 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED INDUCTOR
FIXED IND 35.5NH 3A SMD
FIXED IND 820NH 125MA 3.35OHM SM
RES 76.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
CONN HDR .100" 25POS
627M SERIES VERTICAL D-SUB PLUG
FIXED IND 1.5UH 1.42A 160 MOHM