LHF15BB122J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.2MH 850MA 750 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LHF15BB122J PDF
Type Description
Series:LH, F Type
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.2 mH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):850 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):750mOhm Max
Q @ Freq:20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:900kHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.906" (23.00mm)