RL110-390K
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 39UH 2.7A 73 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RL110-390K PDF
Type Description
Series:RL110
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:39 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.7 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):73mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:8.6MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)