CTX32T-3R3-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.3UH 260MA 1.2 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CTX32T-3R3-R PDF
Type Description
Series:1210
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):260 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.2Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:60MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)