RCR108DNP-5R6N
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 5.6UH 3.65A 18.5 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RCR108DNP-5R6N PDF
Type Description
Series:RCR-108D
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:5.6 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):3.65 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):18.5mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:23MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)