SDS130R-124M
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 120UH 550MA 1.52 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SDS130R-124M PDF
Type Description
Series:SDS130R
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:120 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):550 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.52Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.500" L x 0.398" W (12.70mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)