PM20S-R068M
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 68NH 475MA 350MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM20S-R068M PDF
Type Description
Series:PM20S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:68 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):475 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):350mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:1GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:50 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)