SDR0602-270ML
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27UH 650MA 450MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SDR0602-270ML PDF
Type Description
Series:SDR0602
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:27 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):650 mA
Current - Saturation (Isat):830mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):450mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:15MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.228" L x 0.197" W (5.80mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.094" (2.40mm)