RCR108DNP-221L
Manufacturer
Sumida Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 220UH 610MA 540 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RCR108DNP-221L PDF
Type Description
Series:RCR-108D
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:220 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):610 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):540mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:4MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)