IM06BH8R2K
Description
FIXED IND 8.2UH 540MA 440 MOHM
DataSheet
IM06BH8R2K PDF
Material - Core:Iron
Inductance:8.2 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):540 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):440mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:48MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.190" Dia x 0.440" L (4.83mm x 11.18mm)