IRF03EB561K
Description
FIXED IND 560UH 120MA 8.5 OHM TH
DataSheet
IRF03EB561K PDF
Material - Core:Ferrite
Inductance:560 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):120 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):8.5Ohm Max
Q @ Freq:65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:2.1MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.170" Dia x 0.385" L (4.32mm x 9.78mm)