IM04BH241J
Description
FIXED IND 240UH 101MA 7.8 OHM TH
DataSheet
IM04BH241J PDF
Material - Core:Iron
Inductance:240 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):101 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):7.8Ohm Max
Q @ Freq:65 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:5.9MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)