IM02EV102K
Description
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM TH
DataSheet
IM02EV102K PDF
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):28 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):72Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:3.4MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)