RL110S-330L-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 33UH 2.1A 57 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RL110S-330L-RC PDF
Type Description
Series:RL110S
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:33 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):2.1 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):57mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:10MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)