IM06RFCSSH100K40
Description
FIXED IND 10UH 650MA 730 MOHM TH
DataSheet
IM06RFCSSH100K40 PDF
Type Description
Series:IM-6-RFCS-40
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:10 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):650 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):730mOhm Max
Q @ Freq:60 @ 5MHz
Frequency - Self Resonant:48MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:5 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.190" Dia x 0.447" L (4.83mm x 11.35mm)