IR04ST1R0K
Description
FIXED IND 1UH 785MA 290 MOHM TH
DataSheet
IR04ST1R0K PDF
Type:-
Material - Core:Phenolic
Inductance:1 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):785 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):290mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:200MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:25 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.180" Dia x 0.385" L (4.57mm x 9.78mm)