LHLC08TB331K
Description
FIXED IND 330UH 590MA 970 MOHM
DataSheet
LHLC08TB331K PDF
Type Description
Series:LH, LC Type
Package:Tape & Box (TB)
Material - Core:Ferrite
Inductance:330 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):590 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):970mOhm Max
Q @ Freq:25 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:3.2MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)