IR04BH102J
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1MH 74MA 33.1 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IR04BH102J PDF
Type Description
Series:IR
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:1 mH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):74 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):33.1Ohm Max
Q @ Freq:55 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:2.3MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:790 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.180" Dia x 0.385" L (4.57mm x 9.78mm)