IMS02EB1R5K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 228MA 860 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IMS02EB1R5K PDF
Type Description
Series:IMS-2
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):228 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):860mOhm Max
Q @ Freq:41 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:115MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)