IMS05WDBH1R0K40
Description
FIXED IND 1UH 2.3A 62 MOHM TH
DataSheet
IMS05WDBH1R0K40 PDF
Type Description
Series:IMS-5WD-40
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Iron
Inductance:1 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.3 A
Current - Saturation (Isat):2.3A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):62mOhm Max
Q @ Freq:42 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:131MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm)