LHLC10NB221K
Description
FIXED IND 220UH 970MA 440 MOHM
DataSheet
LHLC10NB221K PDF
Type Description
Series:LH, LC Type
Package:Bulk
Material - Core:Ferrite
Inductance:220 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):970 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):440mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:2.3MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)