RL110S-821L
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 820UH 430MA 1.3 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
RL110S-821L PDF
Type Description
Series:RL110S
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:820 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):430 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.3Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:1.6MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)