N06DB102J
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1MH 160MA 8.2 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
N06DB102J PDF
Type Description
Series:N
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:-
Inductance:1 mH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):160 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):8.2Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:2.1MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.295" L x 0.287" W (7.50mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):0.126" (3.20mm)