0603CC-240EKTS
Description
FIXED IND 24NH 1.8A 105 MOHM SMD
DataSheet
0603CC-240EKTS PDF
Type Description
Series:0603CC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:24 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.8 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):105mOhm
Q @ Freq:42 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:2.4GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)