CDR95NP-3R3MC
Description
FIXED IND 3.3UH 6.2A 12.5 MOHM
DataSheet
CDR95NP-3R3MC PDF
Type Description
Series:CDR95
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):6.2 A
Current - Saturation (Isat):7.8A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):12.5mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.508" L x 0.370" W (12.90mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):0.205" (5.20mm)