IM06RFCSBH1R0J40
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 1.1A 240 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IM06RFCSBH1R0J40 PDF
Type Description
Series:IM-6-RFCS-40
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Phenolic
Inductance:1 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):1.1 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):240mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 20MHz
Frequency - Self Resonant:200MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:20 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.190" Dia x 0.447" L (4.83mm x 11.35mm)