PE-1206CD911JTT
Manufacturer
PulseLarsen Antenna
VIGOR # :
Description
FIXED IND 910NH 400MA 2.95 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PE-1206CD911JTT PDF
Type Description
Series:1206CD
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:910 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):400 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.95Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant:410MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:35 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
Height - Seated (Max):0.060" (1.52mm)