
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 5300 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 270 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 310 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 180mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 2.1Ohm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 2.1MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 5300-30 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED INDUCTOR 12NH 0201
FIXED IND 680UH 81MA 27.2 OHM TH
FIXED IND 9.1MH 39MA 98.4 OHM TH
RES 17.4K OHM 0.1% 1/4W 1206
RES 1.74 OHM 1% 1/5W 0603
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
FIXED IND 270UH 310MA 2.1 OHM TH