LHL10TB101KE
Description
FIXED IND 100UH 1.2A 180 MOHM TH
DataSheet
LHL10TB101KE PDF
Type Description
Series:LH, L Type
Package:Tape & Box (TB)
Material - Core:Ferrite
Inductance:100 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.2 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):180mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:3.8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)