
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMS-5WD-40 |
| Package: | - |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 47 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 420 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 177mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 1.8Ohm Max |
| Q @ Freq: | 46 @ 2.5MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 26MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 2.5 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of IMS05WDSH470K40 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM
FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD
FIXED IND 2.2UH 7.2A 10 MOHM TH
CRYSTAL 38.4000MHZ 19PF SMD
LED COB CXB3050 3500K WHT SMD
FIXED IND 47UH 420MA 1.8 OHM TH
DC DC CONVERTER 85V 75W