1641R-682H
Description
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.02 OHM
DataSheet
1641R-682H PDF
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):285 mA
Current - Saturation (Isat):285mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.02Ohm Max
Q @ Freq:50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:55MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)