IMS02ST270K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 27UH 88MA 5.8 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IMS02ST270K PDF
Type Description
Series:IMS-2
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:27 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):88 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):5.8Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:21MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.5 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)