73F223AF-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2MH 150MA 12 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
73F223AF-RC PDF
Type Description
Series:73F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 mH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):150 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):12Ohm Max
Q @ Freq:100 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant:1.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:250 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.440" Dia x 0.625" L (11.18mm x 15.88mm)