PM0402-39NJ
Description
FIXED IND 39NH 150MA 1.2 OHM SMD
DataSheet
PM0402-39NJ PDF
Type Description
Series:PM0402
Material - Core:Ceramic
Inductance:39 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):150 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.2Ohm Max
Q @ Freq:11 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:1.2GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)