
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 5142 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 120 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 800 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 960mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 430mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 8MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.530" L x 0.420" W (13.46mm x 10.67mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.185" (4.70mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 5142-124K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED INDUCTOR 7.5NH 0201
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM
FIXED IND 470NH 1.7A 85 MOHM TH
XTAL OSC VCXO 364.8000MHZ HCSL
RESISTOR CHASSIS MOUNT 0.56 OHM
DEMO BOARD FOR LTC2000A-11
FIXED IND 120UH 800MA 430 MOHM